Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F
  • Klipsch R-820F

Klipsch R-820F

1 749,00 zł
Brutto

Wyświetl historię cen produktu

Kolumna podłogowa

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Minimalna ilość zamówienia tego produktu jest 2.

  • Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 500 PLN Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 500 PLN
  • Atrakcyjne warunki kredytowania Atrakcyjne warunki kredytowania
  • Przyjmujemy sprzęt w rozliczeniu Przyjmujemy sprzęt w rozliczeniu

SERIA REFERENCE BASE

Oprócz Reference Premiere najbardziej rozpoznawalna i popularna seria głośników Klipsch. W skład odświeżonej linii wchodzą kolumny podłogowe (R-625FA, R-820F, R-620F, R-610F ), podstawkowe (R-51M, R-41M), centralny (R-52C, R-34C), Dolby Atmos (R-41SA). W konstrukcji głośników Klipsch Reference producent zawarł sprawdzone rozwiązania techniczne, które powodują tak niepowtarzalny i wyjątkowy charakter brzmienia. Wśród nich: tytanowy głośnik wysokotonowy wsparty technologią LTS, tuba wysokotonowa TRACTRIX®HORN, membrany IMG w kolorze miedzi. Obudowy wykonane są z płyty MDF. Pokryte są czarną, winylową okleiną o wzorze drewna.

KLIPSCH REFERENCE R-820F

Są następcą niezwykle popularnego modelu R-28F. Największe "podłogówki" serii Reference. Kolumny charakteryzują się niezwykle dynamicznym brzmieniem oraz wysoką skutecznością. Dedykowane są do średnich i dużych pomieszczeń. Idealne do budowy wysokiej jakości systemu kina domowego lub stereo HiFi.

TUBA TRACTRIX® HORN 90° X 90°

Wyjątkowa hybrydowa tuba wysokotonowa Tractrix® zapewnia moc, precyzję i emocje związane z muzyką na żywo w połączeniu z najczystszym, niezwykle naturalnym dźwiękiem.

ALUMINIOWY GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY (LTS) Z KAPTONOWYM ZAWIESZENIEM

Wyjątkowa technologia LTS (Linear Travel Suspension) minimalizuje zniekształcenia gwarantując doskonałe, bardziej szczegółowe brzmienie. Kapton ® jest niezwykle lekkim i sztywnym materiałem stosowanym w zawieszeniach głośników wysokotonowych, w celu zapewnienia wysokiej wydajności oraz poprawy rozdzielczości i szczegółowości. Głośniki wysokotonowe LTS są znakiem rozpoznawczym głośników Klipsch, a więc centralnym elementem jednych z najlepszych głośników na świecie.

MIEDZIANE MEMBRANY IMG GŁOŚNIKA NISKOTONOWEGO

Membrany głośników niskotonowych wykonane w technologii IMG (Injection Molded Graphite) są wyjątkowo lekkie, a jednocześnie niezwykle sztywne - umożliwiając przez to niespotykanie szybką odpowiedź w zakresie niskich częstotliwości przy minimalnym zniekształceniu. W połączeniu z głośnikiem wysokotonowym LTS z Tractrix® Horn, zapewnia to najwyższą wydajność głośników w swojej klasie.

PORT TRACTRIX

Umieszczony z tyłu port Tractrix jest idealnie dopasowany do obudowy i głośników niskotonowych, umożliwiając minimalizację zniekształceń oraz turbulencji podczas przepływu powietrza nawet przy najniższych częstotliwościach.

ZWĘŻANA ZWROTNICA

Zwężana macierz zwrotnicy poprawia rozproszenie, gwarantując lepszą definicją środka - tak istotną dla bogatych w dialogi kanałów centralnych.

ELEGANCKI NOWOCZESNY WYGLĄD

Odsłonięte elementy łączące i eleganckie magnetyczne maskownice nadają głośnikom wysublimowany, nowoczesny wygląd.

OBUDOWA Z MDF POKRYTA ODPORNĄ NA ZADRAPANIA OKLEINĄ WINYLOWĄ

Stylowa estetyka w połączeniu z niezwykłą trwałością będzie się doskonale prezentować w każdym wnętrzu.

WYSOKIEJ JAKOŚCI PROJEKT

Wzmocniona konstrukcja z MDF redukuje drgania obudowy gwarantując redukcję zabarwienia i większą precyzję brzmienia.

Paul Wilbur Klipsch

Rok 1946 jest początkiem tworzenia czegoś wielkiego. W małej szopie w Hope w Arkansas Paul Wilbur Klipsch, inżynier, geniusz i indywidualista zaprojektował i ręcznie zbudował legendarny głośnik Klipschorn®. Celem nadrzędnym jego projektu było przeniesienie na możliwie najwyższym poziomie muzyki do swojego salonu.
W tym samym roku zarejestrował nazwę Klipsch & Associates i kontynuował ręczną produkcję głośników tubowych. Pierwszego pracownika zatrudnił dwa lata później. Wspomniana szopa w Hope jest aktualnie pełnowartościową linią produkcyjną, natomiast siedziba firmy przeniesiona została do Indianapolis. Już po kilku latach działalności wyjątkowa jakość głośników znana była w najodleglejszych zakątkach Stanów Zjednoczonych. Paul Wilbur Klipsch stworzył technologię, która miała wpływ na całe pokolenie entuzjastów dobrego brzmienia. Założyciel firmy czynnie uczestniczył w jej pracach, aż do roku 2000. Zmarł w 2002 roku wieku 98 lat.

Przetestowaliśmy wysokoefektywne kolumny podłogowe Klipsch Reference Base R-820F oferujące swobodny, przestrzenny dźwięk oraz imponujących rozmiarów scenę dźwiękową.

 

Ostatnio w ofercie firmy Klipsch zaszły duże zmiany. Przede wszystkim pojawiły się nowe serie głośników, a mianowicie Reference Base i Reference Premiere. Testowane kolumny podłogowe wchodzą w skład linii Reference Base, które i zastąpiły dotychczas produkowane R-28F. Klipsch od początku działalności wyznaczał wysokie standardy w produkcji kolumn, a ich cechą charakterystyczną, nawet w przypadku modeli budżetowych, była ich wysoka efektywność. Nie inaczej jest w przypadku R-820F, których skuteczność wynosi 97dB przy impedancji 8Ω. Ponadto wprowadzono wiele zmian w stosunku do R-28F, zarówno w wyglądzie, jak i jakości brzmienia. Zastosowano lepsze obudowy z nową winylowa okleiną idealnie imitującą drewniane skrzynie, jakie stosuje się w droższych modelach kolumn marki Klipsch. Natomiast na wyższą jakość brzmienia niebagatelny wpływ mają lepiej dopracowane zwrotnice.

Wysoka efektywność

Model R-820F bazuje na rozwiązaniach konstrukcyjnych typowych dla Klipscha, a więc na wysokotonowym głośniku tubowym, oraz wydajnych stożkach nisko-średniotonowych. Tajemnica brzmienia kolumn marki Klipsch kryje się właśnie w głośnikach i wspomagających ich pracę elementach. Przekłada się to na doskonałe parametry pod względem efektywności, a co za tym idzie, spektakularne osiągnięcia w zakresie dynamiki dźwięku. Kolumny są także łatwe do napędzenia.

Największą pracę wykonuje aluminiowa kopułka wyposażona w tubkę Tractrix Horn. Głośnik ten w dużej mierze odpowiada za jakość brzmienia R-820F, a co za tym idzie, ma niebagatelny wpływ na charakter dźwięku. Wynika to przede wszystkim z zastosowania tuby o specyficznym kwadratowym kształcie, ale też odpowiednim profilu. Aluminiowa kopułka dzięki tej tubie "łapie" dodatkowy oddech, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzenność dźwięku. Niewątpliwie tubka Tractrix Horn należy do jednych z najbardziej dopracowanych przez Klipscha elementów wspomagających pracę głośnika wysokotonowego. Oczywiście z wysokotonowym głośnikiem o tak wyśrubowanej efektywności, współpracują jeszcze dwa stożki nisko-średniotonowe o znacznie wyższej skuteczności niż większość podobnych konstrukcji. I choć obydwa woofery nie wyróżniają się specjalnie pod względem konstrukcji od stosowanych w konkurencyjnych kolumnach ze zbliżonego przedziału cenowego, to jednak ze względu na ich charakterystykę, idealnie wpasowują się w koncepcję konstrukcyjną prezentowaną przez amerykańskiego Klipscha.

 

Najważniejszą cechą obydwu głośników odtwarzających pasmo tonów średnich i basu jest to, że osiągają stosunkowo wysoką efektywność, choć nie aż tak wysoką, bo w torze tweetera i tak trzeba było zastosować subtelny tłumik z szeregowego rezystora o wartości 0,5Ω. Ale nawet to pokazuje, że obydwa głośniki nisko-średniotonowe z charakterystycznymi stożkami, barwionymi na kolor miedzi, również dysponują dużym potencjałem. Ich kosze zbudowano z tłoczonej stalowej blachy, a w przypadku układów magnetycznych skupiono się na osiągnięciu jak najsilniejszego strumienia magnetycznego – są to niewątpliwie muskularne jednostki mające dorównać efektywnością tubowemu przetwornikowi wysokotonowemu. Zastosowana zwrotnica zawiera filtry drugiego rzędu zarówno dla toru wysokotonowego, jak i nisko-średniotonowego, a bazuje na powszechnie stosowanych elementach.

 

Przestrzeń budowana jest spektakularnie, a dynamika brzmienia oraz jego swoboda, osiągają poziom zarezerwowany dla najlepszych tego typu konstrukcji

 

Uwagę zwraca jednak owalny foliowy kondensatory typu MKT w równoległej gałęzi filtra dla sygnałowego toru nisko-średniotonowego, co jest sporym plusem, bo w tym miejscu zwykle stosuje się tańsze elektrolity. Z drugiej strony, to właśnie tubowy głośnik wysokotonowy otrzymuje sygnał z kondensatora elektrolitycznego, ale bardziej chodziło tu o złagodzenie brzmienia tuby wysokotonowej, a w tej roli dobrze sprawdzi się właśnie tego typu jednostka. Cewka dla toru wysokotonowego jest powietrzna, natomiast ta filtrująca sygnał dla wooferów, została nawinięta na rdzeniu ze stalowych płytek. Zwrotnicę przytwierdzono bezpośrednio do kołnierza wyposażonego w pojedyncze terminale wejściowe. Wnętrze skrzyń wytłumione jest niewielką ilością syntetycznej wełny ulokowanej w górnej części komory. Natomiast charakterystyczny prostokątny tunel rezonansowy układu bas-refleks, znalazł się z tyłu.

Z uwagi na dużą skuteczność R-820F i ich duże gabaryty sprawdzą się świetnie do nagłaśniania znacznie większych pomieszczeń. Nie straszne są im pokoje 40-metrowe, a w kinowej konfiguracji wielokanałowej, wraz z towarzyszącymi im kolumnami obsługującymi pozostałe kanały, bezproblemowo nagłośnią jeszcze większe pomieszczenia.

 

Przestrzeń, oddech, namacalność

Nowe R-820F, co jest oczywiste, powielają firmowy styl brzmienia prezentowany przez poprzednie konstrukcje, ale dodają do niego nutę wyrafinowania, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów. Niewątpliwie wpływ na to ma ciągły rozwój tubowych głośników wysokotonowych. Amerykański Klipsch nieustannie pracuje bowiem nad poprawą detali konstrukcyjnych, co znajduje przełożenie na dźwięk każdej kolejnej konstrukcji głośnikowej. Ale to co szczególnie ujęło mnie w brzmieniu tych kolumn, to przestrzeń. Jest rozmach w budowaniu sceny dźwiękowej, która daleko wykracza poza rozstaw kolumn, jest również imponująca głębia. Instrumenty nie są stłoczone na scenie, nie wpadają na siebie, a ich gabaryty są pokazane niemal w naturalnych proporcjach. Ponadto dźwięk jest nasycony w detale, co przy tak obszernym stylu grania, jest bardzo pożądane.

Bez względu na to czy słuchałem popu w wykonaniu Madonny, czy jazzu, bądź klasyki opartej na dużych składach symfonicznych, Klipsche "powiększały" brzmienie do tego stopnia, że pokój aż po same ściany wypełniał się żywym dźwiękiem. Pierwszy plan był zawsze bardzo ładnie zaprezentowany, zwłaszcza gdy słuchałem muzyki z wokalem Diany Krall czy Kari Bremnes – artystki znajdowały się niemal na wyciągnięcie ręki, a za nimi precyzyjnie ustawione instrumenty towarzyszące. Ale dopiero z muzyką instrumentalną w wykonaniu Vangelisa czy Mike'a Oldfielda, kolumny te pokazały na co je stać! Przestrzenne, elektroniczne pejzaże z mnóstwem nietypowych dźwięków zdawały się otaczać mnie, pojawiając się i zanikając w różnych miejscach na gigantycznych rozmiarów scenie.

Jeśli zaś chodzi o równowagę tonalną, to nie ma się do czego przyczepić. Świetnie dobrane są proporcje między górą pasma a średnicą. Co więcej, mimo brzmieniowej potęgi basu, nie dominuje on nad resztą pasma – nie miałem wrażenia braku wypełnienia dźwięku wokalami czy drobnymi detalami, zwłaszcza w górnych rejestrach.

 

Tym modelem Klipsch po raz kolejny zaprzecza stereotypowi brzmienia jaki przylgnął na długi czas do tubowych przetworników wysokotonowych. Tubki wysokonowe nie muszą automatycznie kojarzyć się z nieprzyjemnym dla naszych uszu "kłuciem", gdyż w przypadku tych kolumn, góra pasma odtwarzana jest bez ostrych naleciałości, czy też nadmiernego wzrostu agresji poszczególnych dźwięków. Naturalnie zakres wysokich tonów pod względem barwy różni się od tego, który możemy otrzymać z jedwabnych kopułek, a nawet klasycznie skonstruowanych aluminiowych odpowiedników pozbawionych tubek, ale to właśnie stanowi o unikalności dźwięku prezentowanego przez konstrukcje amerykańskiego Klipscha. W ich przypadku zakres wysokich tonów jest nieco "dopalony" pod względem barwy i cechuje się niepowtarzalną, nieco rozżarzoną, prezentacją wysokich tonów i górnych partii średnicy. Jest to cecha wspólna niemal dla wszystkich kolumn wyposażonych w tubkę Tractrix Horn, i za to szczególnie cenię Klipscha.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że spore różnice w brzmieniu droższych i tańszych kolumn marki Klipsch, zwłaszcza w reprodukcji basu i tonów średnich, mogą wynikać z samej konstrukcji membran głośników nisko-średniotonowych – te wykonane z IMG w porównaniu do Cerametallic brzmią nieco łagodnej, cieplej, ale i mniej precyzyjniej. Natomiast głośniki z membranami Cerametallic to jest już wyższa liga brzmieniowa, oparta w głównej mierze na bardziej precyzyjnym i neutralnym przekazie, a przede wszystkim jeszcze większej szybkości – choć ta prezentowana przez model R-820F jest równie imponująca, zwłaszcza jeśli porównamy go z kolumnami innych producentów w porównywalnej cenie.

Warto wiedzieć

Membrany stożkowe głośników nisko-średniotonowych stosowanye w niższych seriach kolumn marki Klipsch, wykonane są z materiału IMG (Injection Molded Graphite), a więc grafitu formowanego natryskowo. Materiał ten używany jest w kolumnach marki Klipsch już od kilku lat, a jego pierwsze odmiany stosowane w tańszych modelach miały grafitową barwę. Dopiero po jakimś czasie amerykański producent chcąc nawiązać do konstrukcji pochodzących z droższych serii bazujące na membranach stożkowych z Cerametallicu o charakterystycznej miedzianej barwie, postanowił nadać im identyczną barwę.

 

Naturalnie membrany wykonane z materiału Cerametallicu różnią się zasadniczo od tych wykonanych z formowanego natryskowo grafitu - mają lepszym współczynnik masy do sztywności. Nie zmienia to jednak faktu, że materiał IMG swoimi parametrami przewyższa powszechnie stosowane membrany aluminiowe czy celulozowe. Oferując one bowiem niską masę typową dla aluminium, ale za to wysoki współczynnik tłumienia, typowy dla celulozowych stożków. Dzięki takim parametrom, głośniki nisko-średniotonowe wykonane z materiału IMG zapewniają szybki bas, ale również pozbawiony nadmiernych zniekształceń środkowy zakres częstotliwości, co sprawia, że takie głośniki są zdolne do liniowej pracy w dosyć szerokim przedziale częstotliwości.

Podsumowanie

Klipsch R-820F osiągają niemal wzorcowy poziom dźwięku dla zespołów głośnikowych z budżetowego przedziału cenowego. Przestrzeń budowana jest spektakularnie, a dynamika brzmienia oraz jego swoboda, osiągają poziom zarezerwowany dla najlepszych tego typu konstrukcji. Pod tym względem, w porównywalnych cenach, równie imponującą skalą brzmienia mogą popisać się kolumny takich marek jak Taga Harmony czy Paradigm.

 

Plusy: Swobodny, przestrzenny dźwięk, imponujących rozmiarów scena dźwiękowa ze źródłami pozornymi naturalnych rozmiarów. Brzmienie efektowne, dynamiczne z mocnym, sprężystym i punktualnym basem.

Minusy: R-820F są wentylowane bas-refleksem wyprowadzonym z tyłu, więc wymagają zachowania odpowiedniego dystansu od ścian.

Ogółem: Te wysokoefektywne, spore kolumny pracujące w dwudrożnym układzie głośnikowym (z dwoma stożkami nisko-średniotonowymi) nagłośnią pomieszczenia o dużej powierzchni (nawet do 40-metrów kwadratowych) współpracując nawet z amplifikacją o przeciętnej mocy – mało jest kolumn w tej cenie, które to potrafią.

 

PRODUKT - Klipsch Reference Base R-820F

RODZAJ - Kolumny podłogowe

WAGA - 24,5 kg (szt.)

WYMIARY (S×W×G) - 277×1093×443 mm

DYSTRYBUCJA - Konsbud Hi-Fi  www.konsbud-hifi.com.pl

 

NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Pasmo przenoszenia: 35Hz-21kHz +/-3dB

Skuteczność/impedancja: 97dB/8Ω

Moc ciągła/szczytowa: 150W/600W

2x203mm głośnik nisko-średniotonowy z membraną IMG w kolorze miedzi

25,4mm aluminiowy głośnik wysokotonowy LTS z tubą Tractrix Horn

Dwudrożna konstrukcja

Układ bas-refleks wyprowadzony z tyłu (jeden tunel z portem Tractrix)

Podział częstotliwości: 1,7kHz

Opcje kolorystyczne: czarna folia winylowa w teksturze drewna